سرمایه گذاری در آفریقا

آفریقا سرشار از منابع غنی و نیروی کار ارزان می باشد، همچنین با توجه به پتانسیل بالا برای رشد در بسیاری از زمینه ها، فضای سرمایه گذاری های سودده و پایدار در این قاره فراهم می باشد.

 

کشاورزی و دامداری

در بسیاری از کشورهای آفریقایی زمین حاصلخیز، آب فراوان و نیروی کار بسیار ارزان برای کشاورزی وجود داشته و زمین به صورت رایگان و یا با شرایط بسیار مناسب در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد.

محصولات کشاورزی نیز در مرحله اول قابلیت فروش به بازارهای محلی و در مرحله بعد تامین نیاز داخلی ایران را دارا می باشد.همچنین در برخی از کشورهای آفریقایی شرایط تولید گوشت دام و ماهی به نحوی است که هزینه تمام شده آن بسیار پائین بوده و شرایط بسیار مناسبی برای توسعه دامداری و تامین گوشت را دارند.

فرآوری مواد اولیه غذایی

آفریقا در حوزه مواد غذایی تامین کننده بسیاری از مواد اولیه می باشد، ولی در بحث فرآوری این مواد اولیه عقب بوده و بسیار زمینه کار و سرمایه گذاری وجود دارد.

به عنوان مثال عمده محصول کاکائو جهان از آفریقا تامین می شود ولی برند معتبری که کاکائو فرآوری شده در آفریقا تولید نماید شناخته شده نیست.

همچنین در خصوص تولید کنسانتره و بسیاری دیگر از حوزه های فرآوری مواد غذایی به دلیل ارزان بودن مواد اولیه و نیروی کار می تواند زمینه های سود آوری را برای سرمایه گذاران ایجاد نماید.

ایجاد فروشگاههای همه منظوره خورده فروشی

آفریقا منطقه پر جمعیت و مصرف کننده ای است، لذا یکی از زمینه های رو به رشد در این منطقه فروشگاههای خرده فروشی است (هایپر مارکت ها). هم اکنون برندهای معتبر فروشگاه های زنجیره های بین المللی قسمت مهمی از توجه خود را معطوف آفریقا نموده و اقدام به تاسیس شعب گسترده نموده اند.

چینی ها نیز در این زمینه بسیار موفق بوده اند، با توجه به قیمت مناسب کالای ایرانی تاسیس فروشگاههای زنجیره ای کالای ایرانی اعم از خوراکی، پوشاک و لوازم خانگی می تواند سهم خوبی از بازار خرده فروشی آفریقا را نصیب ایران نماید.

ساخت و ساز و راهسازی

با توجه به روند سریع رشد و توسعه آفریقا و حمایتهای مالی جهانی ، پروژه های ساختمانی و راهسازی به صورت وسیعی در کشورهای آفریقایی برای پیمانکاران در قالب مناقصات ارائه می شود.

همچنین پروژه های ساخت و ساز مسکن نیز از زمینه های سودآور در آفریقا است. موارد متعددی داشتیم که شرکتهای ایرانی در مناقصات برنده شده و به عنوان پیمانکار مشغول به کار شده اند.

همچنین در حال حاضر شرکتهای ایرانی هستند که در برخی کشورها خصوصا آفریقای جنوبی مشغول ساخت و ساز خصوصی می باشند.

نفت و مشتقات نفتی

مشکل تامین سوخت در بسیاری از کشورهای آفریقایی وجود دارد، یکی از زمینه های مهم سرمایه گذاری در آفریقا میتواند تاسیس پالایشگاه و پتروشیمی و تامین خوراک آن از سوی ایران باشد. در سالهای گذشته چندین بار بحث استارت تاسیس پالایشگاه از سوی ایران در آفریقا مطرح گردید حتی توافقنامه هایی امضا شد ولی به نتیجه و اجرا منجر نشد.

این اقدام علاوه بر سود آوری قابل توجه می تواند مبنایی برای فروش غیر مستقیم نفت ایران نیز تلقی گردد.

بهره برداری از معادن

آفریقا سرشار از معادن با ارزشی است که  ظرفیت بالایی برای فعالیت و سرمایه گذاری دارد، در این میان فرصتهای متعدد معادن طلا و سنگهای قیمتی نیز وجود دارد.

لذا سرمایه گذاری در این حوزه ها می تواند مورد توجه شرکتهای مهم معدنی و سرمایه گذاری ایران باشد.

تولید برق

کماکان آفریقا با مشکل تامین برق و گرانی بهای آن مواجه هستند لذا پروژه های تاسیس نیروگاه چه در قالب مناقصه و چه در قالب سرمایه گذاری و فروش برق تولیدی مورد استقبال دولتهای آفریقایی بوده و هست.